Darmowa dostawa na terenie Polski dla każdego zamówienia !

Druk cyfrowy a druk offsetowy – czym się różnią i który wybrać?

Korzystając z usług drukarni, mogłeś natknąć się na terminy druk cyfrowy oraz druk offsetowy. Aby dokładnie zrozumieć, czym one są i który z tych rodzajów wydruków będzie dla Ciebie korzystniejszy, istotne jest wskazanie różnic i podobieństw pomiędzy nimi. Nie każdy z nas posiada bowiem wiedzę w dziedzinie poligrafii. Możemy zauważyć, że istnieje kilka rodzajów druku, z każdym z nich wiążą się zarówno pewne wady, jak i zalety. Aby dokonać właściwego wyboru, konieczne jest przeanalizowanie tych różnic.

Czym jest druk cyfrowy oraz jakie ma wady i zalety?

Druk cyfrowy polega na bezpośrednim drukowaniu bez konieczności używania specjalnie stworzonych do tego celu matryc. W porównaniu do druku laserowego jest to znacznie bardziej precyzyjna opcja. Pozwala również na modyfikacje i wprowadzanie szybkich zmian w drukowanych projektach. Jeżeli więc zapragniemy zmienić, jakiś element to bardzo łatwo możemy zrobić. Do niewątpliwych zalet druku cyfrowego możemy zatem zaliczyć:

 • Krótki czas realizacji - druk cyfrowy jest bardzo szybki, co pozwala na krótki czas realizacji zamówień. Jest to szczególnie korzystne, gdy potrzebujemy szybko przygotować i dostarczyć drukowane materiały.
 • Niskie koszty dla małych nakładów - druk cyfrowy jest ekonomiczny dla niewielkich nakładów, ponieważ nie wymaga tworzenia specjalnych form czy matryc, co jest charakterystyczne dla druku offsetowego.
 • Personalizacja - umożliwia łatwą personalizację każdego egzemplarza. Można dostosować treść, grafikę czy kolory do indywidualnych potrzeb, co jest przydatne w przypadku kampanii marketingowych.
 • Modyfikacje w trakcie produkcji – z powodu braku konieczności przygotowywania matryc czy form, można wprowadzać szybkie zmiany w projekcie nawet w trakcie produkcji. To ważne w przypadku potrzeby dostosowania druku na ostatnią chwilę.

Niestety nie jest to metoda idealna. Druk cyfrowy posiada więc pewne mankamenty i ograniczenia do których zaliczamy:

 • Duże koszty dla dużych nakładów - druk cyfrowy może być mniej ekonomiczny dla dużych nakładów w porównaniu z drukiem offsetowym, gdzie koszty za jedną sztukę mogą być niższe przy większych ilościach.
 • Ograniczenia w formatach i materiałach - niektóre drukarki cyfrowe mogą mieć ograniczenia co do dostępnych formatów i rodzajów papieru, co może być istotne w przypadku specyficznych projektów.
 • Słabsza jakość przy dużych nakładach - druk cyfrowy może nieco ustępować jakością przy bardzo dużych nakładach w porównaniu z drukiem offsetowym.

Na czym polega druk offsetowy?

Druk offsetowy to proces polegający na zadruku za pomocą specjalnej matrycy, którą nakłada się na materiał przeznaczony do drukowania. Maszyna do wydruku offsetowego składa się z cylindrów, które będą nanosić na zadrukowywaną powierzchnię odpowiednie kolory CMYK, czyli C – Cyjanek, M - Magenta, Y – żółty kolor, K- czarny kolor.

 • Proces rozpoczyna się od przygotowania metalowej matrycy z obrazem, który ma zostać naniesiona na materiał do zadruku. Ten etap obejmuje także przygotowanie formy drukarskiej, na której naniesione zostaną odpowiednie warstwy farb. W tradycyjnym druku offsetowym stosuje się technikę litografii, gdzie obraz jest nanoszony na płytę aluminiową lub metalową.
 • Matryca jest następnie zwilżana wodą, co powoduje, że wilgotna powierzchnia przyciąga wodę, a sucha odpycha. To zjawisko ma kluczowe znaczenie dla samego procesu offsetowego.
 • Na mokrą matrycę nanoszona jest pierwsza warstwa farby, która przylega tylko do obszarów z obrazem. Woda na suchych obszarach matrycy powoduje odpychanie farby.
 • Farba, która przylega do matrycy, jest przenoszona na gumowe cylindry. Cylindry te są elastyczne, co umożliwia ich przyleganie do metalowych cylindrów drukujących.
 • Cylindry gumowe przenoszą farbę na papier, tworząc ostateczny wydruk. Dzięki zastosowaniu kolorów CMYK można uzyskać pełną gamę barw.
 • Po naniesieniu farby na papier, druk przechodzi przez proces suszenia, aby farby dobrze przylegały i były odporne na ścieranie.

Zaletami druku offsetowego są, wysoką jakość wydruku, niskie koszty przy dużych zleceniach, oraz możliwość zadruku na wielu powierzchniach. Tym samym musimy się liczyć z długim czasem przygotowania matrycy oraz brak możliwości personalizacji, oraz zmiany po wydruku.

Zestawienie druku offsetowego i druku cyfrowego

Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na druk offsetowy, czy cyfrowy; obie opcje są odpowiednie do różnych zleceń. Przede wszystkim ważne jest, abyś określił swoje cele, jakie chciałbyś osiągnąć poprzez druk. Warto wziąć pod uwagę wielkość zamówienia – jeśli jest ono stosunkowo niewielkie, warto rozważyć druk cyfrowy, zwłaszcza jeśli zależy nam na szybkiej realizacji. Natomiast przy dużych nakładach lepszym wyborem może być druk offsetowy. Skontaktuj się z nami, w naszej drukarni internetowej Drukujesie.pl na pewno znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.